Oprysk z adiuwantem jest skuteczniejszy!

29 kwiecień, 2017 Ziemowit Cabanek Agroporady 0

Ekipa „Gospodarza w polu” zaprasza do obejrzenia najnowszego odcinka programu o adiuwantach. Paweł i Krzysztof w przystępny popularno-naukowy sposób opowiadają o funkcji adiuwantów w rolnictwie.

Jak wskazuje łaciński źródłosłów (czasownik adiuvare oznacza „pomagać, wspierać”) adiuwanty to substancje pomocnicze znajdujące się w środkach ochrony roślin i/lub dodawane do nich, które poprzez zmianę właściwości fizycznych cieczy podnoszą skuteczność działania preparatów.

Dostępne w naszej gamie adiuwanty spełniają różne funkcje, ponieważ dosyć istotnie różnią się składem. Celem jest skuteczne wspomaganie działania środków ochrony roślin. Dlatego jeden adiuwant będzie lepszy do herbicydów z grupy sulfonylomoczników, a inny bardziej odpowiedni do insektycydów z grupy pyretroidów.

Rolą adiuwantów jest nie tylko ułatwienie wnikania substancji czynnej preparatu do wnętrza rośliny. Mogą one również zmieniać właściwości użytkowe formulacji preparatu i cieczy opryskowej. Stąd przyjął się podział na adiuwanty aktywujące i modyfikujące.

Jakie adiuwanty wybrać do swoich potrzeb? Zapraszamy na film!