Komunikat! Co po przymrozkach?

23 kwiecień, 2017 Paweł Talbierz Agroporady 0

Za nami bardzo ciężki tydzień pod względem warunków atmosferycznych. Na przestrzeni całego kraju notowaliśmy przez kilka dni i nocy ujemne temperatury. W niektórych regionach spadała ona nawet do -8°C, a oprócz tego pojawiały się także intensywne opady śniegu i silny wiatr. Spowodowało to opóźnienia w zabiegach, ale także negatywnie wpłynęło na kondycję roślin.

Na plantacjach rzepaku widoczne są na dziś skutki niskich temperatur. Fioletowe brzegi liści i żółtawe przebarwienia w górnych partiach roślin wskazują na poważne problemy fizjologiczne. Pamiętając w jakiej fazie rozwojowej są plantacje, należy uwzględnić negatywne skutki, jakie niesie ze sobą pozostawienie ich bez wsparcia. Znaczna ilość energii jest obecnie przeznaczana na produkcję fitohormonów niezbędnych do wyleczenia roślin. Energii, która powinna być użyta w bieżących procesach fizjologicznych. 

fot. R.Opiłowski
fot. R.Opiłowski

Możemy jednak sprawić, by – przy odpowiednim potraktowaniu – rośliny wróciły do swojej zdolności produkcyjnej znacznie szybciej. Dostarczając im gotowe fitohormony w postaci auksyn, cytokinin, giberelin, brassinosteroidów i poliamin, wspartych dawką cynku, siarki i magnezu oraz boru, możemy mieć pewność, że nadchodząca faza kwitnienia przebiegnie prawidłowo.

Auksyny poprawią transport składników odżywczych i asymilatów.

Cytokininy zadbają o efektywność fotosyntezy przez korzystny wpływ na chlorofil.

Brassinosteroidy i poliaminy zadziałają antystresowo.

Są to oczywiście tylko niektóre z ich pozytywnych dla roślin cech, jednak na potrzeby obecnej sytuacji warto wyeksponować właśnie te. Wszystkie wymienione wyżej elementy znajdziemy w znanym i szeroko stosowanym preparacie KELPAK SL. 

Kelpak SL

Jego działanie antystresowe oraz regeneracyjne sprawdziło się w ostatnich 10-ciu latach na tysiącach hektarów w naszym kraju. Mikroelementy wysokiej jakości znajdziemy w gamach nawozów nalistnych OPTI, CROPVIT czy VITAL.

opracował: Rafał Opiłowski 

ZE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN NALEŻY KORZYSTAĆ Z ZACHOWANIEM BEZPIECZEŃSTWA. PRZED KAŻDYM UŻYCIEM PRZECZYTAJ INFORMACJE ZAMIESZCZONE W ETYKIECIE I INFORMACJE DOTYCZĄCE PRODUKTU. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZWROTY WSKAZUJĄCE NA RODZAJ ZAGROŻENIA ORAZ PRZESTRZEGAJ ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU WSKAZANYCH NA ETYKIECIE