Przełamanie pogody, a analiza ostatnich miesięcy

03 Paź, 2016 Paweł Talbierz Agroporady 0

Wiosną starałem przybliżyć Wam warunki panujące w ubiegłym roku. Lato 2015 r. zapamiętamy jako jedno z najcieplejszych. W badaniach prowadzonych od 1781 r. lato 2016 było 5 najcieplejszym w historii pomiarów. W ostatnich latach najcieplejszym okresem letnim pozostaje lato 1992, oraz lato 2002. Było to także lato, które charakteryzowało się częstymi nawrotami fal upałów, w południowej części kraju odnotowano rekordową ilością dni (od 30°C w Wrocławiu do 35°C w Opolu) z temperaturą maksymalną powyżej 30.0°C Do tego oczywiście dochodzą rekordowo niskie opady, które w wielu regionach kraju doprowadziły do lokalnych klęsk nieurodzaju. Susza szczególnie widoczna była w stanie wody w rzekach czy jeziorach.

Minione już lato które skończyło się 22 września o godzinie 10:20 wbrew pozorom nie było bardzo odmienne od poprzedniego (2015r.). Czerwiec można scharakteryzować jako bardzo ciepły, zaważyły na tym upały z ostatniej dekady. Padły również rekordy dobowe (w uśrednieniu do całego kraju) 23, 24 i 25 czerwca.

blog310

 

Pod względem opadów czerwiec należał na znacznym obszarze Polski do suchych, nie dotyczy to północno-zachodniej części gdzie średnia wieloletnia dla czerwca została przekroczona o 20%.

blog310_02

blog310_03

Lipiec, był co najmniej ciepły w skali całego kraju. W porównaniu do ubiegłego roku zauważyć można iż był on bardzo wyrównany pod względem temperatur na terenie Polski. Początek miesiąca był wymarzony dla urlopowiczów nawet nad morzem temperatura dochodziła do 30.0°C. Niestety taki układ zakończył się w połowie lipca. Między 14, a 20 lipca temperatura na znacznym obszarze nie przekraczała 20.0°C, miejscami nawet 15.0°C.

blog310_04

blog310_05

Lipiec był niemal na obszarze całego kraju miesiącem obfitującym w opady, często gwałtowne burze z opadami dochodzącymi do 100mm/m2. Taki stan przełożył się na postrzeganie lipca jako zimnego i mało wakacyjnego.

blog310_06

blog310_07

Sierpień – szczególnie chłodne były dwie pierwsze dekady, ocieplenie z ostatniej dekady sierpnia nieco złagodziło jego ogólny obraz. Był to więc miesiąc odczuwalnie chłodniejszy, niż przeciętnie w ostatnich 25 latach. Rozkład sierpniowych opadów szczególnie w centralnej Polsce był bardzo niekorzystny. Biorąc pod uwagę deficyt wody jaki mamy z 2015r. nie napawa to optymizmem.

blog310_08

blog310_09

Warunki agrometeorologiczne

Analogicznie do ubiegłego roku siew rzepaków przypadł na okres w którym na znacznej części kraju nie było opadu. Ostatni deszcz w okolicach Poznania spadł około 21 sierpnia. Jeśli siew został wykonany w tym okresie wschody rzepaku można przyjąć za zadowalające. Natomiast jeśli zostały opóźnione i dodatkowo nałożyły się problemy z prawidłowym doprawieniem gleby, to skutkować to może likwidacją plantacji.

blog310_10

Susza, którą w środkowej Polsce zauważył już nawet „przeciętny Kowalski” została odnotowana także przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Odnotowuje on w swoim raporcie okres od 21.07 do 20.09, gdzie na znacznym terenie Polski wystąpił ujemny klimatyczny bilans wodny, który maksymalną wartość minus 170 mm osiąga na styku czterech województw wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz regionalnie na Lubelszczyźnie. Problem ten dotyczy 31 gmin w tym szesnastu z Wielkopolski. Niekorzystny rozkład opadów szczególnie uwidacznia się na glebach gliniastych lekkich do mocnych, co wyraźnie można zauważyć nie tylko na obszarach wymienionych w raporcie ale lokalnie choćby w powiatach poznańskim czy jarocińskim.

blog310_11

Klimatyczny bilans wodny to pokrótce różnica miedzy opadem rzeczywistym, a ilością wody jaka w badanym czasie może wyparować potencjalnie z danej powierzchni. Dodatkowo uwzględnia się przy określaniu tego parametru rodzaj uprawy oraz klasę gleby. Dla chcących zgłębić temat polecam stronę: http://www.susza.iung.pulawy.pl

Leszek Szewczuk