Notatka z pola: wschody rzepaków

09 Wrz, 2016 Paweł Talbierz Agroporady 0

Mając możliwość monitorowania plantacji w całej Polsce, wracamy do Was z cyklem „Notatka z pola”. W tym miejscu przeczytacie krótkie relacje, pisane na podstawie obserwacji polowych przez Crop Managerów firmy Chemirol. W tym tygodniu z ciekawością obserwujemy stan rzepaków na Pomorzu i pograniczu województwa łódzkiego i mazowieckiego.

Pomorze (Karol Taterka)

Tegoroczne siewy rzepaku ozimego były nieco opóźnione. Rzepak często był siany w niedoprawioną, mokrą glebę. Na domiar złego ostatni tydzień sierpnia okazał się dość gorący. Spowodowało to zaskorupienie gleby i gdyby nie opady deszczu w pierwszym tygodniu września wschody byłyby utrudnione.  Z poczynionych obserwacji większość producentów rzepaku postawiła na zabiegi doglebowe. Oczywistym jest, że zabiegi doglebowe napropamidem, metazachlorem i chlomazonem, wykazują bardzo wysoką skuteczność na wiele gatunków chwastów, w tym na przytulię czepną. W obecnym czasie obserwuje w dalszym ciągu duże zainteresowanie systemem siewu pasowego. Gdy nasiona zbóż nie są przyorane, wymieszane z glebą w naturalny sposób będą kiełkowały w różnym czasie. Bezwzględnie pamiętajcie wtedy o zabiegu niszczącym samosiewy zbóż, praktycznie w fazie pierwszej pary liści.

Pułapka feromonowa do odławiania owadów dorosłych śmietki kapuscianej (fot. K.Taterka)
Pułapka feromonowa do odławiania owadów dorosłych śmietki kapuscianej (fot. K.Taterka)

Obecnie rzepaki znajdują się w różnych fazach rozwojowych od wschodów, poprzez fazę liścieni do 1-2 par liści właściwych. Najlepszą substancją aktywną należącą do grupy graminicydów jest chizalofop-P-etylu (np. Buster 100 EC). Jest to substancja sprawdzona, bardzo skuteczna i  co najważniejsze bardzo bezpieczna dla rzepaku bez względu na fazę rozwojową rośliny chronionej. Jest to bardzo ważne podczas nierównomiernych wschodów, kiedy na jednej części plantacji rzepak jeszcze nie wzszedł, a na innej ma odpowiednią fazę, podczas gdy szybko rosną np. samosiewy zbóż jarych. Kolejnym ważnym problemem są szkodniki, a w szczególności najgroźniejsza obecnie śmietka kapuściana. Pierwszy oblot tego owada mamy już za sobą, wystąpił na początku września. Praktycznie w tej chwili powinniśmy być po pierwszym zabiegu insektycydowym. Tylko kontrola za pomocą pułapek feromonowych, lepów lub żółtych naczyń pozwoli nam na dokładną kontrolę naszych pól. Pamiętajmy,  próg szkodliwości to jedna dorosła postać śmietki w żółtym naczyniu w ciągu trzech dni. Najskuteczniejszą metodą mogłoby być zastosowanie preparatów z grupy fosforoorganicznych, łącznie np. z deltametryną z grupy pyretroidów. Synergizm działania tych substancji aktywnych daje szerokie spektrum zwalczanych szkodników w szerokim zakresie temperatur. Nie jest to bez znaczenia w naszych warunkach klimatycznych. Obserwując długoterminowe prognozy pogody, należy mieć pewność, że na jednym zabiegu insektycydowym się nie skończy. Wilgotna, ciepła i długa jesień będzie sprzyjała nalotom szkodników. A mając na uwadze zeszłoroczną silną presję śmietki i spustoszenie jakie dokonała potraktujmy sygnalizacje z najwyższą uwagą.

Wschody rzepaku ozimego (fot. M.Piotrowski)
Wschody rzepaku ozimego (fot. M.Piotrowski)

Województwo łódzkie/zachodnie Mazowsze (Michał Piotrowski)

Warunki siewów były bardzo sprzyjające udało się dotrzymać wszystkich terminów agrotechnicznych, jest również sporo rolników którzy dokonali nieco wcześniejszych zasiewów. W chwili obecnej na plantacjach możemy już obserwować rozwijające się rośliny. Tam gdzie plantacje zostały założone w optymalnych terminach, siewki rzepaku znajdują się przeważnie w fazach rozwojowych BBCH 11-12. Natomiast tam gdzie zdecydowano się na wcześniejszy wysiewy rzepak jest już w fazach BBCH 12-13. Jak na razie zagrożenie ze strony szkodników nie występuje, jednak należy uważnie obserwować plantacje, szczególnie pod kątem wystąpienia pchełki ziemnej (1 chrząszcz na 1mb w rzędzie rzepaku) i rzepakowej (3 chrząszcze na 1mb rzepaku) ale również należy pamiętać o chowaczu galasówku, mszycy kapuścianej, miniarce kapuścianej, śmietce kapuścianej, tantnisiu krzyżowiaczku i gnatarzu rzepakowcu. Zdrowotność roślin jest również bez zarzutu, sprzyjające warunki wilgoć oraz temperatura wpływają na szybki rozwój roślin. Warto zwrócić uwagę na bardzo korzystne warunki dla przedwschodowych rozwiązań herbicydowych. Na plantacjach gdzie zastosowano preparaty doglebowe pola są bardzo dobrze odchwaszczone. W tym roku trzeba również pamiętać o szybkim zwalczeniu samosiewów zbóż dla których aura jest również sprzyjająca i z tego powodu przy dużym natężeniu występowania będą  sporą konkurencją dla rzepaku.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.