Zwalczamy choroby grzybowe w zbożach – zabieg T1

29 Kwi, 2016 Paweł Talbierz Agroporady 1

Ostatnie dni nie sprzyjały wykonywaniu jakichkolwiek zabiegów ochrony roślin. Wietrzne dni i zimne noce z występującymi przymrozkami skutecznie ostudziły zapał do wyjazdu opryskiwaczem w pole. W najbliższych godzinach czeka nas zmiana pogody, która umożliwi wykonanie tych zabiegów, które trzeba było przesunąć w czasie.

Odpowiednia technika zabiegu nie zakłada wykonania go wyłącznie w optymalnej fazie rozwojowej rośliny, ale także przy odpowiednich warunkach pogodowych. To, jak zadziała preparat, zależy od temperatury (wchłanianie i przemieszczanie w roślinie), wiatru (dotarcie do roślin) i nasłonecznienia (konieczne przy stosowaniu niektórych regulatorów wzrostu). Wprawdzie wiele patogenów rozwija się już w niskich temperaturach, jednak w celu ich pełnego zwalczenia musimy uwzględnić optymalne warunki (temperaturę) do działania substancji czynnej.

Mączniak prawdziwy to choroba, która może rozwijać się na oziminach już jesienią, a nawet wczesną wiosną
Mączniak prawdziwy to choroba, która może rozwijać się na oziminach już jesienią, a nawet wczesną wiosną.

Odpowiedni wybór technologii ochrony fungicydowej jest bardzo ważny do wyprodukowania dużej ilości nasion o wysokiej ocenie jakościowej. Porównanie, które jest coraz popularniejsze, a w którym roślinę nazywa się „żywą fabryką”, najlepiej obrazuje, jak ważne dla wytworzenia wysokiego plonu jest utrzymanie zdrowej plantacji. Występowanie chorób, np. na liściach, to zmniejszenie powierzchni fotosyntetycznej, co automatycznie oznacza mniejsze zdolności produkcyjne rośliny (wytworzy mniej energii, co przełoży się na niższy plon). 

Obecnie znajdujemy się na pograniczu wykonania zabiegu T1, który ma na celu ochronę zbóż w fazie od 1 do 2-3 kolanka. W części Polski, np. na Dolnym Śląsku, z racji szybszej wegetacji większość plantatorów wykonała ten zabieg w pszenicy ozimej już ok. 10 dni temu. Na przeważającej części kraju dopiero poprawa pogody w najbliższych dniach pozwoli na wjazd opryskiwaczami w pola. Oczywiście nieco inna sytuacja jest na plantacjach ozimin, które rozwijają się szybciej, tj. żyta ozimego, jęczmienia ozimego czy pszenżyta ozimego. Tam pierwszy zabieg został już wykonany wcześniej.

Łamliwość podstawy źdźbła
Łamliwość podstawy źdźbła.

Przed wykonaniem zabiegu T1 w pszenicy ozimej największą uwagę zwracamy na ochronę przed występowaniem lub zwalczanie chorób podstawy źdźbła (łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła), mączniaka prawdziwego i septoriozy liści. Zabiegi interwencyjne (po wystąpieniu patogenu) z reguły przynoszą słabszy efekt ze względu na trudności w pełnym wyeliminowania zagrożenia oraz neutralizacji skutków choroby, która już poczyniła zmiany w roślinie. Znając warunki, w których rozwija się patogen, oraz śledząc pogodę, a także stan plantacji, najlepiej wykonać zabieg ochronny we wczesnych fazach pojawu choroby na polu. Jeżeli patogen pojawił się już na plantacji, a jego nasilenie sukcesywnie wzrasta, wtedy trzeba zastosować produkty, które charakteryzują się mocnym działaniem interwencyjnym. 

Mączniak prawdziwy zbóż i traw
Mączniak prawdziwy zbóż i traw.
Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła
Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła.

Przy wyborze preparatów do pierwszego zabiegu fungicydowego należy zwrócić uwagę na charakterystykę ich działania. Od wielu lat sprawdzamy dostępne na rynku polskim warianty ochrony, z których wybieramy te charakteryzujące się najlepszą relacją jakości do ceny. W zależności od warunków wilgotnościowych, stanu plantacji i jej intensywności proponujemy zastosować technologię ochrony fungicydowej Perfecta lub Optima.

perfecta_standard

perfecta_premium

perfecta_complete

Programy z serii Perfecta skierowane są na intensywne plantacje, które wymagają trzech zabiegów ochronnych. Na każdym etapie od zabiegu T1 do zabiegu T3 otrzymujecie produkty zawierające najskuteczniejsze substancje czynne, dzięki którym możecie być pewni bardzo dobrego działania zarówno interwencyjnego, jak i zapobiegawczego.

optima_max

optima_podstawowa

optima_ekonomiczna

Programy fungicydowe Optima zakładają dwukrotną ochronę grzybobójczą, są więc skierowane na plantacje, które zazwyczaj nie wymagają intensywnej ochrony (żyto, pszenżyto), także ze względu na panujące warunki pogodowe (niska wilgotność powietrza i gleby).

Spośród podanych preparatów warto scharakteryzować kilka z nich, aby dowiedzieć sie, w jaki sposób działają w roślinie:

Propico 250 EC (substancja czynna: propikonazol):

 • charakteryzuje się szybkim przemieszczaniem w roślinie
 • działa wyniszczająco na patogeny
 • substancja niezwykle skuteczna w ochronie przed septoriozą liści/kłosów oraz rdzami 

Porter 250 EC (substancja czynna: difenokonazol):

 • doskonale wnika do rośliny i rozprzestrzenia się w tkankach roślin
 • działa zarówno interwencyjnie, jak i zapobiegawczo 
 • doskonały komponent do tworzenia mieszanin o najwyższym spektrum zwalczania chorób
 • substancja aktywna do tej pory nie stosowana w ochronie zbóż, przełamująca możliwe odporności na inne substancje aktywne

propico_zestaw

Ceando 183 SC (substancje czynne: metrafenon, epoksykonazol):

 • wysoka skuteczność na łamliwość podstawy źdźbła
 • długotrwałe zabezpieczenie plantacji przed mączniakiem
 • bardzo wysoka skuteczność w zwalczaniu chorób liści, szczególnie septoriozy

Vangard 75 WG (substancja czynna: cyprodynil):

 • skuteczne rozwiązanie na choroby podstawy źdźbła
 • bardzo dobry partner do zabiegu T1 ze względu na spektrum zwalczanych chorób, szczególnie w połączeniu z propikonazolem

Corbel 750 EC (substancja czynna: fenpropimorf):

 • bardzo dobre działanie nawet w niższych temperaturach (morfolina)
 • doskonałe działanie interwencyjne w zwalczaniu mączniaka i rdzy

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.