Nawożenie po kwitnieniu

24 maja, 2017 Paweł Talbierz Agroporady 0

Sezonowy cykl dokarmiania dolistnego mocno się zmienia wraz następującymi po sobie fazami wegetacji. Fazy początkowe (przed kwitnieniem) to czas, kiedy rośliny potrzebują dużych ilości azotu na potrzeby tworzenia nowych tkanek. Widoczne gołym okiem efekty przynosi również dokarmianie dolistne magnezem. Już po dwóch-trzech aplikacjach liście stają się wyraźnie bardziej zielone. Ważne są również mikroelementy: bor pozytywnie wpływa na procesy związane z kwitnieniem i wiązaniem owoców, cynk i mangan wpływają na wiele reakcji enzymatycznych, które przekładają się między innymi na budowę zielonej tkanki roślin.

Po kwitnieniu rośliny mają już inne potrzeby. Zapotrzebowanie na azot powoli spada. Rośliny nie potrzebują już tak dużych ilości azotu na budowę tkanek, jak również na skutek intensywnie zachodzących w glebie procesów biologicznych azot jest dostępny dla roślin z gleby. Tylko w przypadku oczekiwanych bardzo wysokich zbiorów (powyżej ok. 50 t/ha) kontynuowanie programu dokarmiania dolistnego azotem jest wskazane.

Po kwitnieniu nadal ważnym składnikiem pokarmowym jest magnez. Rośliny dokarmiane tym składnikiem tworzą intensywnie zielone liście, co sprzyja fotosyntezie. Składnik ten jest ważny szczególnie w młodych sadach, w przypadku odmian wykazujących wyższe zapotrzebowanie na magnez (Idared, Golden), jak również na kwaterach, gdzie kondycja liści jest niezadowalająca.  Znaczenia w tym okresie nabierają inne makroelementy. Ważny staje się potas, który odpowiada za gospodarkę wodną roślin. Szczególnie w okresach suchych dokarmianie potasem nabiera znaczenia. Jest to również pierwiastek, który odpowiada za trwałość zasadniczej zielonej barwy skórki. Przy dodatkowych aplikacjach nawozów zawierających potas stwierdzono, że owoce po przechowywaniu miały bardziej zieloną skórkę w stosunku do owoców nie traktowanych.

Rumieniec na Szampionie

Na kilka tygodni przed zbiorami rozpoczyna się walka o wybarwienie jabłek. W Polsce warunki klimatyczne sprzyjają wytwarzaniu się rumieńca na owocach, jednak wymagania rynku są coraz wyższe. Na szczęście są możliwości wpływania na tworzenie się rumieńca. Zabiegi preparatami bogatymi w fosfor oraz cynk na kilka tygodni przed zbiorami wpisują się pozytywnie w tworzenie rumieńca. Rumieniec jest tworzony z barwników – antocyjanów. Fosfor oraz cynk sprzyjają wytwarzaniu tych barwników co przekłada się na intensywniejszy i rozleglejszy rumieniec. Stosowanie nawozów zasobnych w fosfor i potas jest więc bardzo dobrą decyzją w okresie na kilka tygodni przed zbiorem. Zaleca się przeprowadzać aplikacje co najmniej na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem owoców. Można również stosować nawozy fosforowo-potasowe pomiędzy zbiorami, jeśli zbiór owoców podzielony jest na etapy.

Po kwitnieniu warto zwrócić uwagę na dwa produkty – FruitAkademia na wzrost owoców I i II. Nawóz FA na wzrost owoców I stosowany w okresie od fazy orzecha włoskiego aż do okresu zbiorów, wpływa bezpośrednio na jakość uzyskiwanych plonów. Mieszanka charakteryzuje się zbilansowaną zawartością, najbardziej potrzebnych w tym okresie składników pokarmowych. Zawiera potas, który odgrywa ważną rolę w gospodarce wodnej rośliny oraz wpływa na aktywność aparatów szparkowych. Magnez zawarty w nawozie wyraźnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji liści.

Nawóz FA na wzrost owoców II zawiera w swoim składzie bardzo dużo fosforu oraz potasu. Fosfor dostarczony w tej fazie wyraźnie wpływa na poprawę wybarwienia owoców. Jabłka wzbogacone w fosfor wytwarzają bardziej intensywny, rozległy rumieniec w stosunku do jabłek nietraktowanych fosforem. Pierwiastek ten ma również pozytywny wpływ na jędrność oraz wielkość owoców. Potas natomiast wpływa na jakość zasadniczej barwy skórki, powoduje, że zieleń owoców w części nieobjętej rumieńcem jest trwalsza w trakcie przechowywania. Mangan zawarty w nawozie wpływa na wydłużenie trwałości zielonej barwy owoców.

Prawidłowo wybarwiona Gala

Zalecane jest stosowanie obu produktów przemiennie po dwa zabiegi każdym nawozem. Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji poprawimy jakość owoców poprzez dostarczenie wszystkich składników pokarmowych potrzebnych roślinie. W przypadku wystąpienia anomalii pogodowych mogą pojawić się niedobory mikroelementów. W takiej sytuacji warto dodatkowo zastosować dolistny nawóz mikroskładnikowy z magnezem OptiMicro.

Latem i w okresie przed zbiorem nadchodzi również czas na wapń. Produkty wapniowe stały się nieodłącznym elementem produkcji owoców o dobrej jakości. Wapń wpływa na jakość owoców, na ich jędrność oraz ich przydatność do przechowywania. Pozytywna rola wapnia udowodniona już została w wielu doświadczeniach.

Na podstawie wieloletnich obserwacji wykazano, że dla odmian sprawiających trudności w przechowywaniu optymalna dawka wapnia na sezon to około 25 kg w przeliczeniu na CaO. Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo produktów wapniowych, jednak nadal najbardziej popularne są dwa: saletra wapniowa oraz chlorek wapnia. Są to produkty stosunkowo wysokiej zawartości tego makroelementu. Saletrę wapniową zalecamy stosować nie później niż do końca lipca. Chlorek wapnia można stosować aż do samych zbiorów. Przy stosowaniu tych produktów należy zwrócić uwagę na temperatury w ciągu dnia. Jeśli temperatura jest niższa niż 23 °C (temperatura w ciągu dnia, a nie w trakcie zabiegu) można stosować 7 kg/ha. W temperaturze do 25 °C zalecamy stosować nie więcej niż 5 kg/ha. Jeśli temperatura jest jeszcze wyższa, nie należy przekraczać dawki 4 kg/ha. W ciągu ostatnich kilku sezonów dostrzeżono również pozytywny wpływ preparatów zawierających aminokwasy na pobieranie wapnia. Wielu sadowników rutynowo do każdej aplikacji chlorku wapnia jak również innych nawozów dodaje 1 l/ha preparatu aminokwasowego (np. Megafol). Chlorku wapnia nie zaleca się mieszać z innymi nawozami. Do programu nawożenia wapnia można również włączyć produkt Nano Active (2-3 zabiegi w dawce 2-3 kg/ha). Wysoka zawartość wapnia występuje w formie nanocząsteczek, które gwarantują wysoką i szybką ich przyswajalność przez rośliny. Produkt jest bezpieczny w stosowaniu podczas wysokich temperatur.

Nawożenie dolistne w okresie wzrostu zawiązku jest odpowiedzialne za ostateczną jakość zebranych owoców. Z tego powodu warto poważnie podejść do tych zabiegów oraz wybierać produkty najwyższej jakości.

opracował: Zespół FruitAkademia