Wiosną dbamy o szybki wigor rzepaku

20 Mar, 2017 Paweł Talbierz Agroporady 0

Rzepak  po zimie ze względu na znaczne spadki temperatur oraz brak okrywy śnieżnej  jest osłabiony, dlatego po rozpoczęciu wegetacji  musimy zadbać o jego kondycję. Jest to roślina, która potrafi bardzo szybko się regenerować, jednocześnie ma jednak bardzo duże wymagania pokarmowe. Pierwszym elementem w regeneracji rzepaku jest azot, którego pierwszą dawkę na pewno już zastosowaliście. Ważne, aby jego ilość i forma była wystarczająca do pobudzenia rzepaku. Należy pamiętać tu również o zastosowaniu odpowiedniej ilości siarki i magnezu. Kolejnym elementem  jest ochrona przed szkodnikami.  Pierwszym z nich będzie oczywiście chowacz brukwiaczek oraz chorobami grzybowymi, głownie suchą zgnilizną.

Bardzo ważne w uprawie rzepaku jest również jego odżywianie dolistne i biostymulacja na czym skupię swoją uwagę. Kluczowymi pierwiastkami dla rzepaku są bor i mangan. Niedobory boru są bardzo łatwe do zdiagnozowania, wystarczy podczas lustracji plantacji wykopany rzepak przeciąć wzdłuż od stożka wzrostu do korzenia. Puste przestrzenie wewnątrz korzenia świadczą o niedoborze boru. Gleby w Polsce mają bardzo małą zasobność tego pierwiastka. Zapotrzebowanie na bor jest natomiast na tyle duże, że nawet przy braku widocznego niedoboru powinniśmy wykonać dwie aplikacje. Pierwszy termin aplikacji to początek wegetacji, kolejny to faza zielonego pąka. Bor wpływa również na gospodarkę hormonalną rzepaku, procesy wzrostu, podział komórek czy metabolizm białek.

fot. Piotr Spisz
fot. Piotr Spisz

Klasyczny niedobór boru obrazuje zdjęcie. Widać również, że rzepak stracił większość liści oraz ma liczne przebarwienia, co świadczy o jego słabym odżywieniu. Zdrowa szyjka korzeniowa oraz  nowe korzenie są dowodem, że rzepak przezimował,  jednak wymaga uwagi i większych nakładów, aby wydać zadawalający plon.  

Profesjonalnie prowadzone uprawy, zwłaszcza wysoko plonujące wymagają stosowania biostymulatorów. Bardzo dobrym rozwiązaniem na start w rzepaku jest zastosowanie hormonów zawartych w preparacie Kelpak. Jest to dobrze znany i stosowany w 54 krajach świata Biostymulator. Kelpak to unikalny wyciąg z najszybciej rosnących alg morskich Ecklonia Maxima, który dzięki naturalnej technologii produkcji zawiera w jednym litrze produktu najwięcej auksyn i cytokinin, czyli najważniejszych roślinnych hormonów wzrostu. Co istotne stosunek auksyn do cytokinin wynosi 350:1, odpowiada to ilości tych hormonów w roślinach uprawnych. Auksyny wytwarzane głównie w młodych częściach pędu odpowiadają za wzrost wzdłużny łodyg, pobudzają tworzenie się korzeni bocznych i włośników korzeniowych oraz przeciwdziałają starzeniu się organów. Pełnią również istotną rolę w transporcie wapnia w roślinie, podstawowego budulca ścian komórkowych. Cytokininy natomiast produkowane w korzeniach odpowiadają za podział komórek, pobudzają tkanki do wytwarzania organów i pobudzają powstawanie pędów bocznych. Zawarte w Kelpaku hormony są bardzo dobrze przyswajalne i szybko dostępne dla roślin dzięki czemu zapewniają wysoką aktywność fizjologiczną.  Nasz preparat został zarejestrowany  jako środek ochrony roślin. Oznacza to, że jest szczegółowo przebadany oraz efekty jego działania zostały udokumentowane w wielu doświadczeniach. Daje to nam gwarancję jakości  oraz powtarzalność wyników. Zawarte w Kelpaku auksyny i cytokininy pobudzają rośliny do szybszej regeneracji oraz szybszego wzrostu. Efektywna regeneracja uszkodzeń zimowych i bujniejszy wzrost wiosną prowadzi do wyższej liczby najbardziej plonotwórczych rozgałęzień pierwszego rzędu, a tym samym do wzrostu liczby łuszczyn.  Wszystkie doświadczenia przeprowadzone z Kelpakiem pokazują znaczny wzrost masy korzeniowej, a w szczególności wzrost ilości korzeni włośnikowych, przez co roślina lepiej pobiera wodę i składniki pokarmowe także z głębszych warstw gleby. Kelpak to najlepsza polisa na stres w przypadku suszy. Zwiększa on również zawartość chlorofilu oraz  pobudza procesy fotosyntezy. Najlepszym momentem na zastosowanie Kelpaku w rzepaku jest początek wegetacji, czyli moment, kiedy rzepak odbudowuje system korzeniowy po zimie oraz tworzy rozgałęzienia boczne. Bardzo efektywne okazuje się również łączenie Kelpaku z nawozem Opti Rzepak czy Nano Active. Uzyskujemy wtedy jednocześnie efekt biostymulacji oraz odżywienia rośliny.

Rzepak po Kelpaku (po lewej) i kontrola bez zabiegu (po prawej), fot. P.Talbierz
Rzepak po Kelpaku (po lewej) i kontrola bez zabiegu (po prawej), fot. P.Talbierz

Najlepszym dowodem na działanie Kelpaku jest powyższe zdjęcie. Widać na nim lepiej rozbudowany system korzeniowy w porównaniu do kontroli oraz więcej rozgałęzień bocznych. Tak wyglądający rzepak dobrze chroniony w późniejszych fazach rozwoju  bez wątpienia da dużo wyższy plon oraz przyniesie Wam satysfakcje oraz wyższy zysk.

opracował: Piotr Spisz (Crop Manager)