Notatka z pola: kondycja zbóż na Kujawach

23 lis, 2016 Paweł Talbierz Agroporady 0

W centralno-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego na chwilę obecną tj. początek III dekady listopada kondycja upraw zbożowych jest  bardzo zróżnicowana. Spowodowane jest to przede wszystkim przebiegiem pogody jaki mieliśmy przez ostatnie ponad 2 miesiące. We wrześniu obserwowaliśmy brak opadów i wyjątkowo wysokie temperatury, które utrzymywały się do prawie końca  miesiąca. Kolejny miesiąc październik przyniósł gwałtowne ochłodzenie z obfitymi opadami deszczu co uniemożliwiało prace w polu. Rolnicy długo wyczekiwali na opady i często mieli dylemat odnośnie zasiewów zbóż we wrześniu w tzw. „popiół”, ale  Ci którzy zdecydowali się zasiać terminowo tj. w ostatniej dekadzie września do początku października (4-5.10) –te plantacje wyglądają dosyć dobrze. Faza rozwojowa tych zbóż jest w tej chwili między 3, a 5 liściem, a system korzeniowy jest odpowiednio rozwinięty. Na plantacjach sianych w II-III  dekadzie października, a nawet w terminie późniejszym po zbiorach okopowych i kukurydzy z tytułu nadmiernych opadów deszczu przez ponad 2 tygodnie i niskich temperatur powietrza oraz gleby –zboża wschodziły po 2-3 tygodniach i teraz są w fazie BBCH 11-12. To oznacza, że te plantację nie zdążą się już odpowiednio rozkrzewić co na pewno będzie skutkowało nie tylko gorszym przezimowaniem, startem wiosennym ale również  końcowym efektem tj. obniżonym plonowaniem.  Niestety przez aurę jaką mieliśmy i nadal mamy są pola, które do dziś nie są obsiane zbożem i raczej tej jesieni już nie będą.  Mimo ciągłych opadów w październiku i również w listopadzie oraz niskich temperatur (nawet poniżej 0°Cw nocy przez kila dni) i słabego wzrostu roślin zbożowych, to chwasty na polach mają się wyjątkowo dobrze-głównie: miotła zbożowa, fiołki, chabry, rumianowate, przetaczniki, rdesty, samosiewy rzepaku, tobołki, taszniki.

Jesienne okna pogodowe pozwalają na wykonanie zaległych zabiegów (fot. M.Kaczmarek)
Jesienne okna pogodowe pozwalają na wykonanie zaległych zabiegów (fot. M.Kaczmarek)

Tam gdzie wykonano oprysk herbicydowy zastosowano rekomendowane rozwiązania mieszanin:

0.3l/ha Saper 500SC (DFF) + 25g/ha Surfer 50SG (chlorosulfuron)

lub

0.3l/ha Saper 500SC (DFF) + 1,5l/ha IPU + 30g/ha Galmet 20SG

lub

 0,3l/ha Saper 500 (DFF) + 1,5l CTU + 30g/ha Galmet 20SG

Dodatkowym zagrożeniem były i nadal są szkodniki, od samych wschodów występowały silne naloty mszyc (mszyca czeremchowo-zbożowa), które są głównymi wektorami chorób wirusowych – głównie żółta karłowatość jęczmienia BYDV (Barley yellow dwarf wirus) oraz wirus karłowatości pszenicy (Wheat dwarf virus) WDV. Następnie szkody wyrządzały również: ploniarka, rolnice, skoczki, łokaś garbatek. Ze względów pogodowych i technicznych bardzo mało plantacji było i jest ochronionych przeciw szkodnikom i przez to może się powtórzyć sytuacja z jesieni 2014r. –gdzie objawy wyrządzone przez mszyce widoczne były wiosną 2015r. Objawy chorób wirusowych mylone bardzo często były z brakiem mikroelementów.  Na części plantacji zbóż zasianych terminowo szczególnie plantacje jęczmienia oz., żyta F1, niektórych odmianach pszenżyt i pszenic wyjątkowo podatnych na niektóre choroby oraz w różnych systemach upraw są widoczne są pierwsze objawy  sprawców chorób np. mączniaka, septoriozy, rdzy, fuzariozę, rynchosporiozy, a także chorób „podsuszkowych”.                                                                                                              

Przez ostatni miesiąc było kilka dni na wykonanie zabiegów herbicydowych połączonych z insektycydami.  Wczesną wiosną szczególnie te nie dokrzewione plantację w  wyjątkowy sposób trzeba będzie potraktować nie tylko wyższą „uderzeniową” dawką nawożeniem  azotowym, ale również odpowiednią dawkę S, Mg,Ca, K, P- szczególnie formę łatwo przyswajalną  – która występuje np. w „Nitrofoskach” a, później stosowanie odpowiednich biostymulatorów w celu szybkiej poprawy krzewienia systemu korzeniowego +nawożenie mikro elementami dolistnie oraz ochrona fungicydowa zaczynająca zabiegi T0-T1.

opracował: Marcin Kaczmarek, Crop Manager o/Mogilno

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.