
FotoBlog #1
Jeździmy po całej Polsce, obserwujemy zmieniające się z każdym dniem rośliny rzepaku, ale także szukamy zagrożeń, które w tym okresie nękają plantacje. Jak poradzić sobie z niektórymi problemami opisujemy na stronach naszego bloga. Przy okazji bawimy się także fotografią, wykonując zdjęcia, którymi dzielić będziemy się z Wami w serii wpisów „FotoBlog”
Przy zwalczaniu szkodników rzepaku ozimego najważniejszy jest monitoring plantacji. Najczęstszym sposobem jest wystawienie żółtych naczyń, w które wyłapujemy nalatujące owady. W naszej misce znaleźliśmy gnatarza rzepakowego, śmietki kapuściane i mszyce.

Rzepaki zasiane w terminie agrotechnicznym osiągają już fazę 3-4 liści właściwych. Pomogły odpowiednie warunki wilgotnościowe w glebie, które przyspieszyły wschody i rozwój roślin.
Bardzo wysoka temperatura w dzień uniemożliwia wykonanie skutecznego zabiegu insektycydowego. W takich warunkach na plantacje należy wjechać wieczorem, gdy temperatura spadnie w okolice 20°C.
Ciepły wrzesień to idealne warunki do nalotu szkodników. Na plantacjach pojawiają się już larwy tantnisia krzyżowiaczka, owady dorosłe śmietki, także jej larwy, a nawet mszyce!
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.