Skracamy zboża cz. II. Wybieramy preparaty

21 kw., 2016 Paweł Talbierz Agroporady 0

W poprzednim wpisie omówiliśmy czynniki, od których zależy wyleganie zbóż, oraz typy wylegania, z którymi możemy spotkać się w praktyce. Dzisiaj przekazujemy więcej użytecznych informacji na temat substancji czynnych, które możemy zastosować w celu prawidłowej regulacji roślin. Wiedza ta pozwoli Wam na zastosowanie odpowiednich preparatów we właściwym etapie rozwoju zbóż.

Wybierając substancję czynną do regulacji pokroju zbóż, należy wiedzieć, na jakie mechanizmy i na które odcinki wzrostu wydłużeniowego pędu działa. To podstawowa wiedza, która wpływa na poprawność i celowość wykonywanego zabiegu. Większość substancji czynnych stosowanych w rolnictwie w celu skracania zbóż to inhibitory syntezy giberelin, a prościej – substancje, które zaburzają szlak tworzenia się w roślinie giberelin odpowiedzialnych za podziały komórek i wzrost pędu. Poniżej krótka charakterystyka substancji.

chlorek chloromekwatu (CCC 720 SL) – substancja ta najsilniej regulująco działa na dwa pierwsze międzywęźla. Jej działanie uaktywnia się od 7-8°C, jednak optimum temperatur osiąga w przedziale 10-15°C. Na działanie tej substancji bardzo korzystnie wpływa promieniowanie słoneczne, a także łączne zastosowanie z preparatami triazolowymi. Nie powinno natomiast łączyć się CCC z herbicydami (szczególnie sulfonylomocznikami) i regulatorami wzrostu. Powszechnie znane jest dokrzewiające działanie substancji, które wykorzystuje się na słabo rozwinięte zboża w fazie pełni krzewienia (BBCH 25). Chlorek chloromekwatu działa w roślinie ok. 10 dni.

trineksapak etylu (Proteg 250 EC, Moddus 250 EC) – regulator ten do pełni działania potrzebuje optymalnych warunków pogodowych, a zwłaszcza silnego nasłonecznienia (następuje wtedy aktywacja biologiczna substancji). Preparat skutecznie działa od temperatury 8°C. Nie powinno stosować się trineksapaktu przed lub tuż po przymrozkach, gdyż wpływa to negatywnie na stan fizjologiczny roślin. Działa przez okres ok. 10-14 dni i wpływa nie tylko na już wytworzone części roślin, ale także na nowe przyrosty.

proheksadion wapnia i chlorek mepikwatu (Medax Top) – mieszanina tych dwóch substancji skutecznie działa w przedziale temperatur 10-20°C. Najsilniejsze działanie wykazują na pierwsze międzywęźla w roślinie w okresie ok. 10-14 dni. Obydwie substancje nie wymagają nasłonecznienia w celu aktywacji biologicznej produktu. 

etefon (Kobra 510 SL) – wpływa na wytworzenie w roślinie etylenu, hormonu odpowiedzialnego za starzenie się (zakłóca syntezę auksyn). Optymalny zakres temperatur to 15-20°C, jednak właściwe działanie osiąga już od ok. 12°C. Bardzo ważną cechą etefonu jest zahamowanie wydłużania i wzrostu wszystkich międzywęźli od momentu pobrania substancji przez roślinę. Najczęściej stosowany był do skracania dokłosia, jednak zdecydowanie lepsze efekty osiąga się, stosując preparat wcześniej, ponieważ aktywnie działa na rosnące międzywęźla, tym samym odpowiednio je skracając.

  temperatura działania nasłonecznienie
CCC 8-15°C konieczne
trineksapak etylu 8-15°C konieczne
proheksadion + ch. mepikwatu 10-20°C nie wymaga
etefon 12-20°C nie wymaga

 

packshot_Kobra_2016_5l_010416Stosując preparat Kobra 510 SL już we wcześniejszych fazach rozwojowych (od fazy drugiego kolanka, BBCH 32) osłabiamy dominację źdźbła głównego, dając szansę na równomierny wzrost źdźbeł bocznych, a tym samym na wyrównanie łanu i równomierne dojrzewanie wszystkich kłosów w roślinie. Podobnego efektu nie osiągniemy, stosując pozostałe regulatory wzrostu. Etefon działa szybko i krótko, nie obciążając tym samym metabolizmu rośliny, dzięki czemu nie narażamy uprawy na dodatkowy stres. 

Zalecana technologia regulacji wzrostu poszczególnych gatunków zbóż

skracanie_pszenica
Schemat opracował Krzysztof Bzdęga, Crop Manager.
skracanie_inne
Schemat opracował Krzysztof Bzdęga, Crop Manager.

 

Dlaczego Kobra 510 SL?

  • lepsze wyrównanie łanu i kłosów na wszystkich pędach roślin;
  • obniża środek ciężkości rośliny poprzez miejscowe, silne i precyzyjne skrócenie;
  • dodatkowo stabilizuje łan poprzez niewielkie zdrewnienie tkanek;
  • dłużej utrzymuje transport składników odżywczych do kłosa;
  • działa także na intensywnie rosnące rośliny.

kobra_blog_2

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.