Buraków cukrowych będzie mniej!

13 Lis, 2015 Sławomir Sylwestrzak Newsy 0

Tak wynika z informacji Krajowego Zrzeszenia Producentów Buraka Cukrowego – w nadchodzącej kampanii cukrowniczej plony buraków będą niższe niż w roku poprzednim. Według szacunków KZPBC areał zasiewów wyniósł 185 tys. ha, a średni uzysk buraków z hektara w Polsce nie przekroczy 55 ton.

Szacunki te dokonywane były jeszcze przed rozpoczęciem zbiorów, ale dzisiaj już sami rolnicy mogą potwierdzić prognozowane wartości. Trudno bowiem wyobrazić sobie średni plon na poziomie 68,5 t z ha, jaki odnotowano w ubiegłym sezonie. Również polaryzacja w wielu miejscach nie przekracza 17%.

Na niższe plony wpływ miało kilka czynników, a wśród nich długa zima i późne siewy, warunki pogodowe, które sprzyjały rozwojowi chorób grzybowych, oraz brak deszczu i susza. To spowodowało, że korzeń buraka jest mniejszy niż w zeszłym roku.

W tym sezonie widać bardzo wyraźnie, jak duże mogą być różnice w plonie buraków w obrębie jednego gospodarstwa. W przypadku, gdy na sąsiednich polach wielkość plonu znacznie się różni, przyczyn zwyżki lub obniżenia uzysku należy szukać gdzie indziej. Warto w tym momencie dysponować szczegółową historią zabiegów na polu wraz z zapisem warunków pogodowych.

Pierwsza rzecz to oczywiście płodozmian i termin siewu, następnie nawożenie oraz ochrona przed chwastami, w dalszej kolejności dokarmianie roślin i biostymulacja. Ponadto zabiegi fungicydowe były często opóźniane, gdyż nie było widać objawów. Zdarza się, że masa korzeni jest zbliżona do tych, pochodzących z sąsiednich plantacji, ale polaryzacja cukru pokazuje różnice na korzyść zastosowania nawozów dolistnych i biostymulatorów. Warto się zastanowić na tymi czynnikami.

A jak jest u Was? Jakie macie plony w swoich gospodarstwach?